2012-02-24 - 2012-02-25
Podróż Nikaragua - nadzieja w ludziach
Typ: Album z opisami
Jedziemy z Kostaryki do Nikaragui. Nikaragua - państwo w Ameryce Północnej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km - wody Morza Karaibskiego. Wschodnie wybrzeże Nikaragui ma charakter wybrzeża lagunowego. Nadmorska nizina, miejscami zabagniona, nosi nazwę Wybrzeża Moskitów. Dalej ku zachodowi ciągnie się wyżyna, którą przecina kilka pasm górskich. Najwyższe z nich, Cordillera Isabelia ze szczytem Mogotón, osiąga wysokość 2438 m n.p.m. Wzdłuż wybrzeża, ciągnie się rząd 40 wulkanów, z których najwyższy jest El Viejo - 1780 m n.p.m. Najbardziej znanym wulkanem jest Momotombo - 1258 m n.p.m. nad jeziorem Managua, który uznawany jest za symbol Nikaragui. Inny interesującym wulkanem jest Concepción - 1258 m n.p.m., który wznosi się na wyspie Ometepe na środku jeziora Nikaragua. W Nikaragui panuje wilgotny i gorący klimat równikowy, ze średnimi miesięcznymi temperaturami przekraczającymi 25 °C. Na wyżej położonych terenach środkowej Nikaragui temperatury są średnio o 10 °C niższe. Wschodnie wybrzeża karaibskie przyjmują o wiele więcej opadów niż zachodnie wybrzeża pacyficzne. Dlatego też na wschodzie występują bogate wilgotne lasy równikowe, a na zachodzie uboższa sawanna. Po przekroczeniu granicy przejazd wzdłuż ogromnego Jeziora Nikaragua, z przystankiem na zdjęcia wystających z wód jeziora dwóch wulkanów: Maderas i Concepcion. Nikaragua - jezioro w południowej Nikaragui, największe jezioro w Ameryce Środkowej. Położone jest w rowie tektonicznym, ciągnącym się równolegle do wybrzeża pacyficznego, od którego dzieli go odległość zaledwie 20 km. Dojazd do Granady. Wieczorny spacer po mieście.
Rejs łódką wśród malutkich, wulkanicznych wysepek po jeziorze Nikaragua, nad którym położona jest Granada. Zwiedzanie kolonialnego miasta Granada: katedra, konwent San Francisco, wieża kościoła La Merced z widokiem na kolonialną zabudowę i brzeg jeziora Nikaragua. Zwiedzanie lokalnej nekropolii – perły architektury cmentarnej, gdzie spoczywa elita Nikaragui z ostatnich stuleci. Wyjazd nad krawędź krateru czynnego wulkanu Masaya. Przejazd nad malowniczo położone jezioro Laguna de Apoyo oraz wizyta w miejscowościach słynących z wyrobów rzemiosła ludowego: Masaya, San Juan de Oriente oraz Catarina. Powrót na nocleg do Granady. Czas na wieczorne spacery po kolonialnej starówce.
Przejazd do stolicy kraju – Managua. Managua - stolica Nikaragui, położona w zachodniej części kraju nad jeziorem Managua. Największe miasto kontynentalnej Ameryki Środkowej. Managua jest również ośrodkiem administracyjnym departamentu Managua. Managua, której nazwa oznacza w miejscowym narzeczu nahuatl "miejsce, gdzie jest duża woda", istniała jako duża osada indiańska. jeszcze przed najazdem Hiszpan. Prawa miejskie otrzymała dopiero w 1846, stolicą Nikaragui została w 1855. Była wielokrotnie niszczona przez rozmaite klęski żywiołowe: powódź w 1876, pożary w 1885 i 1936. Silne trzęsienia ziemi nawiedziły miasto 31 marca 1931 i ostatnio 23 grudnia 1972. W czasie tego ostatniego trzęsienia życie straciło ponad 10 tys. osób, a zniszczeniu uległo całe historyczne centrum miasta. Ostatnią poważną klęską, która nawiedziła Managuę był huragan Mitch w 1998r. Mimo to Managua pozostaje głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym kraju. Posiada dobre położenie komunikacyjne przy Drodze Panamerykańskiej, połączenie drogowe z najbliższym portem pacyficznym Puerto Somoza oraz połączenie kolejowe z dawną stolicą León oraz głównym portem morskim kraju Corinto. Posiada też międzynarodowy port lotniczy Augusto C. Sandino. Rozwinął się tu głównie przemysł cementowy, włókienniczy i spożywczy. W mieście znajduje się rafineria ropy naftowej. Wizyta na wzgórzu Loma de Tiscapa – ruiny dawnej rezydencji Somozów ze wspaniałym widokiem na "zielone miasto" – Managuę. Następnie przejazd nad jezioro Managua – krótka sesja fotograficzna w miejscu, gdzie skupiona jest większość tutejszych atrakcji: dawne centrum miasta zniszczone kompletnie podczas trzęsienia ziemi w 1972 r, ruiny starej katedry, nowy Pałac Prezydencki. Następnie przejazd do Leon, jednego z najstarszych miast Ameryki. . León – miasto w zachodniej Nikaragui, na nizinie nadbrzeżnej Oceanu Spokojnego. Drugie pod względem liczby ludności miasto kraju. Założone w 1523r, pierwotnie w innym miejscu około 30 km dalej na wschód, u stóp wulkanu Momotombo. Po wybuchu wulkanu w 1610r. przeniesione zostało na obecne miejsce. Ruiny León Viejo stanowią obecnie ważny obiekt archeologiczny, w 2000 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2011 roku na listę wpisano także Katedrę w León. Zwiedzanie miasta połączone z wejściem na dach katedry, Mercado Central. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.